Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po akcji CBA. Burmistrz Pałańca usłyszał zarzuty i... poszedł do domu

elzem
Elżbieta Zemsta
Wysokie poręczenia majątkowe, dozory, zakaz opuszczanie kraju dla wszystkich zatrzymanych oraz dodatkowo zawieszenie w czynnościach służbowych dla Andrzeja P. - prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz burmistrza Połańca Jacka T. - to środki zapobiegawcze, jakie względem zatrzymanych w poniedziałek osób zastosowała prokuratura. Wszyscy zatrzymani zostali wypuszczeni do domów.

[podobne][zaj_kat]

- W poniedziałek po przesłuchaniu podejrzanych prokurator prowadzący sprawę uznał za konieczne, aby dla zabezpieczenia dalszego toku postępowania zastosować środki zapobiegawcze - tłumaczyła prokurator Agnieszka Hudyka z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Jak dodawała pani prokurator wobec wszystkich zastosowano wysokie poręczenia majątkowe, dozory policyjne oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. - Dodatkowo także dwóch podejrzanych - Andrzeja P. i Jacka T. - na czas prowadzonych czynności zawieszono w pełnionych funkcjach - dodawała Agnieszka Hudyka.

Przypomnijmy. Andrzej P. - prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, poseł na Sejm w latach 2005 - 2011, Jacek T. - burmistrz Połańca, Cezary T. - były prezes zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice obecnie prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo -Handlowej, Zdzisław K. - były wiceprezes zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice , obecnie zastępca dyrektora departamentu w Urzędzie Marszałkowskim oraz przedsiębiorca Dariusz M. - prezes spółki Nemex, która miała inwestować w Połańcu zostali zatrzymani w poniedziałek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. O zatrzymaniu poinformowała na swojej stronie internetowej Prokuratura Krajowa.

Andrzej P. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść.

Jackowi T. śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Cezary T. i Zdziaław K. - były prezes i wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach są podejrzani o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej .

Zatrzymanemu przedsiębiorcy śledczy zarzucają oferowanie byłemu posłowi Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej. Chodzi o zdarzenia, jakie miały się rozegrać w latach 2013 – 2015.

Zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność gminy Połaniec. Plany te obejmowały przejęcie przez spółkę Nemex, zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice oraz uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycję związane z ekologicznymi źródłami energii – informuje Prokuratura Krajowa.
Przestępstwa, o jakie podejrzani są zatrzymani, zagrożone są karą nawet do 10 lat więzienia.

Cały czas trwa śledztwo w sprawie i gromadzone są materiały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto