Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie ma już 70-lat. Tak świętowano - zobacz zdjęcia i film

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Pamiątkowa fotografia wykonana przed wyruszeniem w trasę.
Pamiątkowa fotografia wykonana przed wyruszeniem w trasę. Paulina Majczak/ZS Staszów
W środę, 26 października rozpoczęły się obchody 70-lecia istnienia Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie. Z tej okazji zorganizowano rajd, który wyruszył spod szkoły w kierunku Pałacu w Wiśniowej.

Zespół Szkół w Staszowie świętował 70-lecie

Dyrektor placówki Jerzy Jabczuga oraz starosta staszowski Józef Żółciak życzyli uczestnikom marszu dobrej pogody, integracji oraz satysfakcji z poznawania lokalnej historii. Na trasie marszu znalazły się takie punkty jak: zwiedzenie najstarszego zabytku sakralnego Staszowa - kościoła świętego Bartłomieja w Staszowie, cmentarza cholerycznego, kościoła w Wiśniowej gdzie spoczywa serce księdza Hugo Kołłątaja oraz pałacu w Wiśniowej. W związku z organizacją rajdu oraz tak zacnym jubileuszem szkoły, starostowie powiatu skierowali do jego uczestników okolicznościowy list:

„Z okazji wspaniałego Jubileuszu 70–lecia istnienia Szkoły, życzymy Państwu dalszych sukcesów w kształceniu i wychowywaniu młodego pokolenia. Składamy życzenia młodym ludziom – by osiągali najwyższe wyniki w nauce i świadomie kierowali swoimi życiowymi drogami oraz z optymizmem patrzyli w przyszłość. Rodzicom życzymy radości z osiągnięć swoich dzieci, a pracownikom Szkoły dalszej satysfakcji z wykonywanej pracy, dużo zdrowia i szczęścia w życiu osobistym. Dziś wyruszacie Państwo na pieszy rajd po ziemi staszowskiej aby poznawać historię wyjątkowych osób i miejsc. Niech dzisiejsze święto, spędzone w aktywny sposób, będzie dla Was okazją do integracji oraz pogłębiania wiedzy o lokalnym patriotyzmie. Mamy nadzieję, że w przyszłości jako absolwenci Szkoły z przyjemnością i sentymentem będziecie wspominać czas spędzony w „Staszicówce” - czytamy.

Nad bezpieczeństwem uczestników marszu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Przewodnikiem dla młodzieży po miejscach sakralnych oraz zabytkowych był ksiądz Sylwester Gaweł.

Zobaczcie film z rajdu

Zobaczcie zdjęcia z rajdu

Występ szkolnego zespołu

Historia Zespołu Szkół w Staszowie
Historia Zespołu Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie sięga 1952 roku, kiedy to z inicjatywy społeczności lokalnej i Komitetu Organizacyjnego utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Metalowo- Drzewną. Otrzymała na swoją działalność budynki po dawnych koszarach wojskowych zbudowanych dla carskiej armii. Rozwój gospodarczy, pojawienie się dużych przedsiębiorstw, nowych zakładów produkcyjnych przyczyniły się do intensywnego rozwoju szkolnictwa zawodowego. 1 września 1952 roku uczniowie rozpoczęli naukę w klasach o specjalności: ślusarz maszyn rolniczych i stolarz, dwa lata później traktorzysta i mechanik, a od 1957 do 1967 roku kształcili się również na kierunku krawiec.

W latach 60. XX wieku – powstały klasy wielozawodowe. Budowa Kopalni Siarki w Grzybowie przyczyniła się do dalszego rozwoju szkolnictwa zawodowego. W 1966 roku utworzono klasę o specjalności wiertacz, a następnie oddziały kształcące w zawodach: mechanik – kierowca pojazdów samochodowych, tokarz i spawacz. W kolejnych latach poszerzono ofertę edukacyjną -młodzi ludzie mogli kształcić się w klasach o specjalnościach: obróbka skrawaniem, budowa maszyn, elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa i elektroenergetyk, aparatura i urządzenia przemysłu chemicznego. Absolwenci "Staszicówki" znaleźli zatrudnienie nie tylko w kopalni siarki, Elektrowni Połaniec, ale także Państwowej Komunikacji Samochodowej czy innych zakładach mechanicznych działających na naszym terenie. Dorośli mogli uzupełnić wykształcenie w technikum wieczorowym dla pracujących.

17 grudnia 1972 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego w Kielcach nadało szkole imię Stanisława Staszica. Tego dnia został również wręczony szkole sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Kurator Okręgu Szkolnego w Kielcach zmienił nazwę szkoły na Zespół Szkół Zawodowych numer 1 imienia Stanisława Staszica.

W 1997 roku po raz kolejny zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Mechanicznych imienia Stanisława Staszica w Staszowie. W "Staszicówce" uczniowie mogli się kształcić w szkole zawodowej, technikum, liceum ogólnokształcącym i liceum zawodowym. Powstał budynek łączący szkołę zawodową i technikum.

Obecnie "Staszicówka" to Zespół Szkół imienia Stanisława Staszica, w którego skład wchodzą: szkoła zawodowa (obecnie branżowa), technikum i liceum ogólnokształcące. Składa się z odnowionych, nowoczesnych pracowni przedmiotowych wyposażonych w nowe pomoce naukowe i multimedialne. Na terenie szkoły znajduje się także biblioteka, hala sportowa i basen.

W technikum i szkole branżowej, młodzi ludzie mogą zdobyć zawód, w takich specjalnościach jak: technik informatyk, technik mechatronik, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W szkole branżowej, oprócz klas wielozawodowych, podobnie jak w technikum, uczniowie zdobywają wiedzę w klasach elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik monter maszyn i urządzeń, blacharz i stolarz. Liceum oferuje z kolei kształcenie w klasach humanistycznych i matematyczno-fizycznych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto