Nowy park powstanie w Staszowie [ZOBACZ WIZUALIZACJĘ]

Agnieszka Kuraś
Wizualizacja zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy osiedlem Wschód, a osiedlem ogrody w Staszowie.
Wizualizacja zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy osiedlem Wschód, a osiedlem ogrody w Staszowie. Urząd Gminy Staszów
Ambitne plany ma gmina Staszów odnośnie zagospodarowania terenów zielonych na terenie miasta. Plany są duże i bardzo kosztowne. Szacowany koszt całkowity inwestycji to 6 958 267 złotych brutto.

Najważniejsze elementy parku
1. Staw z domkami na wodzie dla ptaków
2. Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza pod tytułem: “Przyroda ziemi staszowskiej” oraz “Rośliny i zwierzęta w mieście”. Ścieżka będzie wykonana z drewnianego podestu wyniesionego ponad powierzchnię gruntu, nie ingerując w grunt rodzimy.
Pośrodku terenu zaprojektowano altanę.
3. Grupy drzew i krzewów istniejące
4. Domi dla owadów i jeży, budki lęgowe dla ptaków.
5. Łąki kwietne projektowane
6. Projektowane kompozycje krzewów i rabaty bylinowe złożone z gatunków roślin miododajnych
7. Istniejący zachowany sad
8. Boisko sportów różnych: piłka, badminton, freesby i innych
9. Siłownie zewnętrzne
10. Plac zabaw dla najmłodszych z ogrodem sensorycznym edukacyjnym, przystosowanym dla potrzeb osób z dysfunkcją wzroku
11. Wybieg dla psów ogrodzony, trawiasty
12. Toaleta
13. Witacz - element architektoniczny/rzeźba zlokalizowany przy wejściu do parku
pomarańczowa linia - ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy poprowadzona wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego parku,
Inne elementy parku: krzewy, żywopłoty, drzewa,wielopiętrowe nasadzenia roślinności izolacyjnej i roślinność umacniająca skarpy, drewniany pomost i kładki, nawierzchnia ciągów pieszych z płyt lub kostek granitowych/piaskowych
ławki, latarnie energooszczędne.

Realizacja planów ma przyczynić się nie tylko do poprawy estetyki miasta, ale przede wszystkim stworzyć porządne “zielone płuca”, które pozwolą odetchnąć mieszkańcom.

Powstaną “zielone płuca” miasta

Dla gminy Staszów opracowana została koncepcja zagospodarowania terenów zielonych na Osiedlu Wschód. Wielka inwestycja zakłada uporządkowania terenu w kilku miejscach miasta. Mowa tu między innymi o terenie między osiedlem Wschód a Osiedlem Ogrody, który zwany jest „Parkiem Górników Siarkowych”.

Plan zakłada także uporządkowanie zieleni przy ulicy Mickiewicza poprzez wprowadzenie nowych nasadzeń drzew i krzewów. Mają one spełniać funkcję ozdobną, a także ograniczyć szkodliwe działanie hałasu i spalin.

Planowana inwestycja obejmuje też “Skarpę” i zieleń przy ulicy Kolejowej oraz wzdłuż obwodnicy południowej miasta.
Wymienione tereny są tylko częścią wielkiego projektu, zagospodarowania terenów zielonych miasta, jaki chcą zrealizować władze Staszowa.
- Przygotowaliśmy plan na cały Staszów, jeśli chodzi o zagospodarowanie zieleni. Podstawą do opracowania planu były stare dokumenty, które kiedyś były opracowane w Urzędzie Gminy. Przeprowadzaliśmy także konsultacje z mieszkańcami. Jednak główną zasadą były parametry związane ze środkami unijnymi. Musieliśmy się podporządkować, jeśli chodzi choćby o rodzaj zieleni, usytuowanie, rozdysponowanie. Musieliśmy się podporządkować regułom tych wniosków unijnych, jakie są w tej chwili, by szansa na dofinansowanie była realna - powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

Projekt stworzyła kielecka firma

Koncepcja obejmuje łącznie 16,86 hektara, w tym powierzchnia terenów zielonych wyniesie 16,35 hektara.
Autorem koncepcji jest firma Gringoo Architektura Krajobrazu Marta Chrząszczyk z Kielc.
- Cała koncepcja zagospodarowania zieleni w mieście została przygotowana przez fachowców w tej dziedzinie, którzy zdobyli uznanie i których projekty są zauważane w całej Polsce. W większości te propozycje, które zostały nam przedstawione zaakceptowaliśmy. Oczywiście były próby zmienienia niektórych gatunków, ale mając na uwadze punktację przy wnioskach niektórych rzeczy nie mogliśmy zmienić. Myślę, że ta koncepcja zadowoli większość mieszkańców Staszowa - dopowiada burmistrz Leszek Kopeć.

To będzie teren atrakcyjny dla wypoczynku i rekreacji

Projekt zagospodarowania zieleni zakłada powstanie terenu, który stanie się „zielonymi płucami Staszowa”, atrakcyjnego dla wypoczynku i rekreacji. Na planowanym obszarze, czyli na terenie między osiedlem Wschód a Osiedlem Ogrody, przy ulicy Mickiewicza, przy ulicy Kolejowej, na "Skarpie" i na terenie przy południowej obwodnicy miasta wedle koncepcji, ma zostać ograniczone występowanie roślin inwazyjnych oraz utworzone siedliska dogodne dla owadów, rodzimych ptaków oraz drobnych ssaków. Mają także zostać wprowadzone rozwiązania korzystne dla ochrony przyrody na przykład: montaż karmników, poideł, budek dla ptaków, domków dla owadów zapylających łąki kwietne.

Dodatkowo szpalerowe nasadzenia wzdłuż obwodnicy i linii kolejowej będą miały za zadanie częściowo rozwiązać problem natężenia hałasu i wibracji spowodowanych ciężkim transportem.

Koncepcja zakłada ochronę terenów, na których rosną drzewa rodzime oraz drzewa owocowe o znacznych rozmiarach a także istniejące łąki kwietne. Jej realizacja ma przyczynić się do poprawy stateczności skarp, a poprzez nowe nasadzenia także do poprawy jakości estetycznej terenu.

Planowane jest także utworzenie małej architektury w postaci altan, ławek, koszy na śmieci, latarni energooszczędnych oraz wykonanie alejek o nawierzchni twardej. Wykonana ma być również infrastruktura rekreacyjno-sportowa: boiska sportów różnych, siłownie zewnętrzne, plac zabaw, ogród sensoryczny, edukacyjny oraz ogrodzony wybieg dla psów z nawierzchnią trawiastą.
Według burmistrza plan zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu wschód może być zrealizowany w ciągu dwóch lat. Pod warunkiem, że gmina uzyska dofinansowanie.
- Myślimy także o zagospodarowaniu pozostałych terenów w mieście: Osiedle Jana Pawła, terenów przy ulicy Wschodniej, uzupełnienie zieleni w parkach. Nawet w ubiegłym roku zakończyliśmy projekt uzupełnienia zieleni w Parku Zalew nad Czarną, na który dostaliśmy dofinansowanie. Na bazie projektu, który został stworzony z czasem po otrzymaniu kolejnych grantów będziemy uzupełniać i zagospodarowywać tereny zielone w następnych częściach miasta. Jest to duża koncepcja, którą możemy tak podzielić i tak kształtować, by systematycznie w całym mieście zieleń była sensownie zagospodarowana - powiedział burmistrz Leszek Kopeć.
Władze samorządowe złożyły wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywnie przeszedł on ocenę formalną i oczekuje na rozpatrzenie.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
prosimy o niewycinanie drzew w celu nasadzenia drzew w parku
Dodaj ogłoszenie