Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

82 lata po napaści Sowietów na Polskę. W Staszowie oddano hołd pomordowanym (ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W piątek 17 września minęło 82 lata od kiedy Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. 

W wyniku tej tragicznej napaści nazywanej IV rozbiorem Polski aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie, a masowe wywózki na Syberię objęły blisko 1,5 mln ludzi. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było ok. 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana.

Mając w pamięci wydarzenia września 1939 roku, władze Staszowa oddały hołd pomordowanym na Wschodzie. Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza oraz Ireneusz Kwiecjasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z Radnymi Rady Miejskiej złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Legionów w Staszowie. 

Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>
W piątek 17 września minęło 82 lata od kiedy Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej. W wyniku tej tragicznej napaści nazywanej IV rozbiorem Polski aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie, a masowe wywózki na Syberię objęły blisko 1,5 mln ludzi. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było ok. 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana. Mając w pamięci wydarzenia września 1939 roku, władze Staszowa oddały hołd pomordowanym na Wschodzie. Leszek Kopeć – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza oraz Ireneusz Kwiecjasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie wraz z Radnymi Rady Miejskiej złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Legionów w Staszowie. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>UMiG Staszów
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto