Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79 lat temu Rosjanie zajęli Staszów. Zobacz jak wyglądało miasto i żyli mieszkańcy podczas II Wojny Światowej

Anna Bilska
Anna Bilska
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądał Staszów w latach wojennych. Jak żyli staszowianie? Zobaczcie w galerii.


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądał Staszów w latach wojennych. Jak żyli staszowianie? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 79 lat, od kiedy największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. Jak wyglądał Staszów w latach wojennych. Jak żyli staszowianie? Zobaczcie w galerii.

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk.

W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów. Rekordowe liczby to skutek między innymi ludobójstw, przede wszystkim holokaustu, pochłaniających miliony ludzkich istnień.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej, która zakończyła się wejściem w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 roku definitywnie zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

5 września Staszów został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. W obawie przed dalszymi nalotami, część mieszkańców postanowiła udać się na wschód za Wisłę. 7 września przez miasto przeszła niemiecka 29 dywizja zmotoryzowana. Następnego dnia Staszów został zajęty przez niemieckich żołnierzy z 5 dywizji pancernej. W czerwcu 1941 roku utworzono w mieście żydowską policję - Służbę porządkową, a pod koniec roku roku Niemcy nasilili aresztowania Polaków i Żydów. 15 czerwca 1942 roku zostało utworzone getto. W lipcu 1944 roku oddziały Batalionów Chłopskich zlikwidowały posterunek policji granatowej w Staszowie oraz dokonały rekwizycji w niemieckich magazynach. 31 lipca 1944 roku partyzanci Armii Czerwonej wyzwoliły Staszów. Ostatecznie wyzwolenie Staszowa nastąpiło 3 sierpnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto