Województwo Świętokrzyskie sprawdza wiedzę mieszkańców o ekologii

Materiał informacyjny Togetair
Wyniki quizu wiedzy o ekologii przeprowadzonego na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Fundacji Czyste Powietrze napawają optymizmem. Prawie wszyscy (ponad 96%) uczestnicy quizu poprawnie odpowiedzieli na pytanie, co to jest smog, a czterech na pięciu wie, że można go ograniczyć rezygnując z pieca na paliwa stałe i z palenia w kominku na rzecz kotła gazowego lub miejskiej sieci ciepłowniczej. Również prawie wszyscy trafnie wskazują na wiatr jako przyjazne dla środowiska źródło energii (niemal 92%) oraz rozumieją działanie paneli fotowoltaicznych (90%) i kolektorów słonecznych (85%). Trzy czwarte respondentów ma świadomość, że nie należy zostawiać w gniazdku ładowarki do telefonu, gdy nie jest używana.

Organizatorzy ankiety zadali mieszkańcom województwa świętokrzyskiego 20 pytań, m.in. o kwestie dotyczące zanieczyszczenia powietrza (smog i tzw. niska emisja), fotowoltaiki, oszczędzania energii (m.in. poprzez termomodernizację budynków) i elektromobilności. W każdym pytaniu respondenci mieli do wyboru trzy odpowiedzi.

Poziom wiedzy ekologicznej prezentowany przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego pozytywnie mnie zaskoczył. Cieszy to, że zwracają uwagę na konkretne działania, które każdy z nas może podjąć na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powietrza czy mniejszego zużycia energii elektrycznej. Widać potrzebę stałego docierania z kampaniami informacyjnymi na temat programów takich jak „Mój prąd”, „Moja woda” czy „Mój elektryk”, aby wiedza na temat zasad ich działania była, na ile to możliwe, powszechna – komentuje Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze.

Możemy z satysfakcją stwierdzić, że proekologiczne działania informacyjne i edukacyjne prowadzone na terenie województwa świętokrzyskiego i całej Polski przynoszą efekty – podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes zarządu WFOŚiGW Kielce. – Znaczna większość mieszkańców województwa trafnie wskazuje źródła smogu i niskiej emisji oraz wie, jak te niekorzystne zjawiska ograniczać. Cieszy też dobra znajomość pojęcia „termomodernizacja” (prawie 78% poprawnych odpowiedzi). Na pewno jest jeszcze sporo do zrobienia w takich obszarach jak np. zasady przyznawania dotacji w programie „Czyste powietrze” czy wiedza, jakimi substancjami nie wolno palić w piecu w województwie świętokrzyskim zgodnie z uchwałą antysmogową (ok. 55% poprawnych odpowiedzi w obu przypadkach).

Nieco ponad połowa respondentów trafnie wskazała maksymalną kwotę dofinansowania w nowym programie „Mój elektryk”, choć zważywszy na to, że jego nowa edycja dopiero co ruszyła, można to uznać za całkiem dobry wynik. Niecałe 37% respondentów trafnie odpowiedziało na pytanie, o planowane wprowadzenie tzw. stref czystego transportu, gdzie ma obowiązywać zakaz lub znaczne ograniczenie wjazdu dla pojazdów spalinowych (plan dotyczy gmin powyżej 100 tys. mieszkańców, w których zostanie przekroczony dopuszczalny poziom średniorocznego stężenia dwutlenku azotu).

Organizatorzy quizu z zadowoleniem odnotowują zaangażowanie mieszkańców województwa w poszerzanie wiedzy o problemach ochrony środowiska.

***

Ankieta przeprowadzona została w ostatnim tygodniu sierpnia br. na portalach Polska Press.

***

Materiał we współpracy z:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto