W staszowskim liceum powstaną klasy dwujęzyczne. To pierwsze takie oddziały w powiecie

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W roku szkolnym 2021/2022 w Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie powstaną dwie klasy dwujęzyczne: humanistyczna oraz biologiczno – chemiczna. To pierwsze takie klasy w całym powiecie staszowskim.

W wyżej wymienionych klasach położony będzie nacisk na naukę języka angielskiego, którego będzie aż 6 godzin tygodniowo.

- Nauczanie dwujęzyczne polega na równoległym nauczaniu wybranych przedmiotów w języku polskim oraz – w pewnym zakresie -w języku angielskim. Proporcje mogą być różne . Nauczyciel bierze pod uwagę stopień trudności zagadnień oraz poziom biegłości językowej uczniów - powiedziała dyrektor staszowskiego liceum, Anna Karasińska.

Lekcje w klasach dwujęzycznych będą prowadzone metodą CLIL. Celem tych zajęć będzie praktyczne zastosowanie języka angielskiego w nauczaniu danego przedmiotu. W trakcie lekcji wykorzystywane będą autorskie materiały dydaktyczne wypracowane przez nauczycieli uczących przedmiotów dwujęzycznych. Kształcenie będzie przebiegać dwutorowo, treści przedmiotów będą integrowane z językiem obcym i interdyscyplinarnie. Uczniowie zatem będą rozwijać się w obu obszarach danego przedmiotu i języka obcego.

Nauczanie dwujęzyczne prowadzone będzie przez nauczycieli przedmiotów niejęzykowych, którzy posiadają wymagane certyfikaty, potwierdzające znajomość języka angielskiego.

Nauczanie dwujęzyczne prowadzone jest w całej Europie od wielu lat. Badania naukowe potwierdzają fakt, że taki sposób jest najskuteczniejszą metodą nauki drugiego języka i jego efekty znacznie przewyższają osiągnięcia uzyskiwane przez uczących się w tradycyjnych programach języka obcego. Taka metoda sprzyja lepszemu i szybszemu opanowaniu przez uczniów języka obcego, daje możliwość zdawania matury zarówno z języka angielskiego dla klas dwujęzycznych jak i przedmiotów nauczanych dwujęzycznie, dalszego kształcenia w języku angielskim w Polsce i za granicą, podejmowanie studiów na kierunkach filologicznych, lingwistycznych, medycznych, politechnicznych i humanistycznych.

- W ramach Umowy Patronackiej zawartej ze Staropolską Szkołą Wyższą w Kielcach uczelnia będzie organizować dla klas dwujęzycznych w wykłady w języku angielskim z ekspertami zagranicznymi, mające na celu podniesienie stopnia umiędzynarodowienia szkoły oraz dostępu do międzynarodowego rynku pracy. Szkoła będzie współpracować z uczelnią w zakresie projektów edukacyjnych krajowych oraz międzynarodowych. Ponadto będziemy współpracować z ambasadą amerykańską - dodaje Anna Karasińska.

Do klasy dwujęzycznej wszystkich kandydatów obowiązuje pisemny sprawdzian kompetencji językowych. Tematyka będzie zgodna z treścią podstawy programowej języka angielskiego dla szkół podstawowych.

- Zapraszamy ósmoklasistów, którzy potrafią porozumieć się po angielsku i są gotowi na intensywną naukę języka angielskiego i przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych, którzy nie czują się poliglotami, a chcieliby przez 4 lata rozwijać się językowo i z zakresu innych przedmiotów - zachęca pani dyrektor.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie