Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku w Staszowie (ZDJĘCIA)

MBR
Podczas inauguracji roku akademickiego sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie wypełniła się seniorami.
Podczas inauguracji roku akademickiego sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie wypełniła się seniorami. UMiG Staszów
29 września w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie zainaugurowano kolejny rok Uniwersytetu III Wieku.

Tego dnia sala konferencyjna staszowskiego magistratu wypełniła się po brzegi słuchaczami. Inauguracja nowego roku rozpoczęła się o godzinie 16 uroczystym wejściem Senatu i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał doktor Kazimierz Sztaba, który powitał zebranych na sali słuchaczy, a także zaproszonych gości wśród których znaleźli się między innymi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć oraz zastępca burmistrza doktor Ewa Kondek. Następnie do zebranych przemówił doktor Dariusz Kubalski prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz dyrektor szkoły podstawowej numer 2 w Staszowie. W tej części uczczono symboliczną minutą ciszy kapelana Uniwersytetu, zmarłego księdza prałata Henryka Kozakiewicza, a także Helenę Czaplę członka zarządu Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Uniwersytetu III Wieku.

Oficjalnego otwarcia nowego roku akademickiego dokonała Grażyna Szlęk, a słuchacze odśpiewali Gaudeamus igitur. Pierwszy wykład w nowym roku akademickim wygłosił burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Tematem było rozpoczęcie prac nad projektem budowy na terenie gminy Staszów portu przeładunkowego, który obsługiwałby import i eksport towarów z Polski i Europy Zachodniej do Rosji, Kazachstanu i Chin. Podczas prezentacji dotyczącej projektu, burmistrz zreferował nie tylko plany nowej inwestycji w Grzybowie, lecz przedstawił także ogromny potencjał i wielką szansę rozwoju miasta i regionu na następne pokolenia.

- Okazuje się, że mamy w Grzybowie wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia ogromnego portu przeładunkowego. Przez naszą gminę przebiega - jedyna w Polsce nitka kolejowa, stanowiąca bezpośrednie połączenie kolejowe z Ukrainą, Rosją , Kazachstanem i Chinami. Przez Grzybów przebiegają także trasy kolei normalnotorowej, jest bocznica, którą można rozbudować i połączyć z pobliskimi terenami inwestycyjnymi, jest także – co bardzo ważne, ogromna ilość terenu do zagospodarowania. Mówimy tutaj nawet o 150 hektarach. To daje nam ogromny potencjał rozwojowy. Muszę też nadmienić, że takim inwestycjom będzie sprzyjać polityka europejska, która zakłada w najbliższych latach silne wsparcie finansowe dla rozwoju transportu kolejowego, modernizacji i budowy nowych połączeń. Udało nam się pozyskać do współpracy doświadczonych projektantów, którzy realizowali w praktyce podobne inwestycje. Rozpoczęliśmy jednocześnie etap poszukiwania finansowania dla naszego przedsięwzięcia. Czeka nas bardzo dużo pracy, ale wierzę, że za kilka lat możemy być świadkami budowy portu przeładunkowego, który dla naszej gminy będzie ogromnym skokiem rozwojowym – argumentował podczas spotkania Leszek Kopeć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto