MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 66 km od Staszowa. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 22 - 23 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową w okolicy Staszowa? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 66 km od Staszowa. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Staszowa warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Staszowa

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 66 km od Staszowa, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 22 czerwca w Staszowie ma być 26°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 55%. W niedzielę 23 czerwca w Staszowie ma być 25°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Stawy w Jamnicy 2011

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 47,88 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 77 m
  • Suma podjazdów: 892 m
  • Suma zjazdów: 914 m

Trasę dla rowerzystów ze Staszowa poleca Faramka

Celem wycieczki są stawy hodowlane w Jamnicy. Wyjazd z Sandomierza. Kierujemy się w stronę Gorzyc bocznymi drogami. Następnie Wrzawy, Skowierzyn, Zaleszany... Cały czas asfaltem, więc trochę "nudno" ;) Dopiero na 24km-rze zaczyna się robić ciekawiej. Przed Zabrniem skręcamy w lewo, mijamy kilka domów i rozpoczynamy jazdę drogą polną, dalej piachem, szutrówką... :) Po ok. 3km-ach dojeżdżamy do stawów.
Tutaj możemy zatrzymać się w dwóch miejscach i odpocząć pod wiatami.

Powrót: jedziemy kawałek tą samą drogą, następnie między zabudowaniami aż docieramy do główniejszej drogi asfaltowej. Do wyboru mamy: jechać w lewo (w stronę Grębowa), jechać w prawo (w stronę Zaleszan - skąd przyjechaliśmy) albo... jechać prosto, leśną drogą, po przekroczeniu szlabanu. Tym razem wybraliśmy tę opcję :) Ścieżka prowadzi caaały czas prosto. Na tej 3km-owej drodze napotykamy trochę wiatrołomów (skutek zeszłorocznej wichury), przez które trzeba przenieść rowery. Dalej jeszcze kawałek jedziemy polną drogą aż dojeżdżamy do Sokolnik i... wreszcie asfalt :) Teraz jedziemy już w stronę Sandomierza - przez Trześń i Gęsią Wólkę.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: XI Suchedniowski Rajd Rowerowy

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 46,28 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 273 m
  • Suma podjazdów: 1 683 m
  • Suma zjazdów: 1 683 m

Rowerzystom ze Staszowa trasę poleca Jedrula77

W sobotę 9 maja, odbył się XI Suchedniowski Rajd Rowerowy zorganizowany przez Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru siedem tras zaczynając od 25 km kończąc na 100 km (przeznaczone dla rowerów szosowych oraz górskich). W rajdzie wzięło udział 150 uczestników.

Start rajdu odbył się na terenie OSiR Suchedniów ul. Ogrodowa, jak podkreślali organizatorzy rajd to nie wyścig, więc każdy mógł jechać swoim tempem bez nacisku na czas przejazdu. Od godziny 14:30 w miejscowym Ośrodku Sportu i Rekreacji działał grill z ciepłym poczęstunkiem. Na zakończenie imprezy rozdane zostały pamiątkowe dyplomy oraz rozlosowane drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku - Kamiennej, Urząd Marszałkowski w Kielcach oraz sponsorów.

Trasy rajdu:

A. 100 km – szosa: Suchedniów OSiR, Wzdół, Siekierno, Sieradowice, Bronkowice, Radkowice, Świślina Rzeki, Rzepinek, Brzezie, Wawrzeńczyce, Wieloborowice, Garbacz, Janowice, Grzegorzewice, Cząstków, Włochy, Bostów, Grabków, Bodzentyn, Suchedniów – OSiR

B. 80 km – szosa: Suchedniów OSiR, Wzdół, Siekierno, Sieradowice, Bronkowice, Radkowice, Świślina Rzeki, Rzepinek, Brzezie, Wawrzeńczyce, Wieloborowice, Włochy, Bostów, Grabków, Bodzentyn, Suchedniów – OSiR

C. 60 km – szosa: Suchedniów OSiR, Wzdół, Siekierno, Sieradowice, Bronkowice, Radkowice, Świślina Rzeki, Rzepinek, Jadowniki, Tarczek, Bodzentyn, Suchedniów – OSiR

D. 40 km - szosa: Suchedniów OSiR, Wzdół, Siekierno, Sieradowice, Bodzentyn, Wzdół, Suchedniów – OSiR

E. 25 km – drogi leśne utwardzone (pożarowe), szosa: Suchedniów OSiR, Wierzbka (ul. Leśna), Opal, drogą pożarową Michniów, drogą polną - Krzyżka, Ostojów, Osełków, Stawik, Jaśle (zalew), Zalezianka, Osieczno, Sucha Góra, Kruk, Suchedniów - OSiR

F. 40 km – teren - trasa MTB - rowery górskie: Suchedniów OSiR, Wierzbka (ul. Leśna), Opal, drogą pożarową niebieski szlak Kamień Michniowski, drogą leśną Orzechówka, Skorucin, drogą polną - Leśna, Psary Stara Wieś, zielonym szlakiem przez Górę Bukową, Zajamnie, Góra Jamno, Czerwona Górka, Podzagnańszcze, Dołki, Podłazie, Krzyżka, Berezów, Suchedniów - OSiR
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 48 "Sędziszów Małopolski – Ropczyce"

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 36,61 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 17 min.
  • Przewyższenia: 140 m
  • Suma podjazdów: 566 m
  • Suma zjazdów: 566 m

Rowerzystom ze Staszowa trasę poleca UM_Podkarpackie

Średnio łatwa trasa, z trzema niezbyt wymagającymi podjazdami. Szlaki rowerowe są praktycznie niewidoczne i słabo wyznakowane, istotną pomocą nawigacyjną jest bardzo dobrze oznaczona w terenie Droga św. Jakuba Via Regia. Samochód możemy zostawić na parkingu pod Urzędem Miasta w Sędziszowie Małopolskim. Jedziemy ulicą Jana Pawła II w kierunku wschodnim. Mijamy późnobarokowy kościół z 1699 r. i po 200 m jesteśmy pod Klasztorem Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Kontynuujemy wycieczkę ulicami Piłsudskiego, Grunwaldzką i Witosa. Przecinamy drogę krajową nr 94 i po 200 m skręcamy w lewo, w kierunku Olchowej. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, który jest praktycznie niewidoczny w terenie. Za nowym murowanym kościołem skręcamy w lewo i zmierzamy do miejscowości Sielec. Za ukrytym w parku malowniczym dworkiem skręcamy w lewo. Po 900 m udajemy się w prawo, w kierunku widocznych z daleka zabudowań zespołu dworsko-parkowego w Iwierzycach. Towarzyszą nam znaki Drogi św. Jakuba Via Regia. Po kilkuset metrach kończy się asfalt i zaczyna podjazd na wzgórze z krzyżem milenijnym. Skręcamy na północ, a po ok. 1,2 km, wąskim asfaltem w lewo, stromo pod górę. Dojeżdżamy do wsi, skręcamy w prawo, do Góry Ropczyckiej, po drodze mijając pamiątkowy krzyż rabacji chłopskiej z 1846 r. Odbijamy w lewo, w kierunku kościoła pw. św. Jakuba Starszego na szlaku Via Regia . Rozpoczynamy widokowy podjazd do Domaradza Dużego a następnie zjazd do Gnojnicy Dolnej. Skręcamy w prawo, a następnie w lewo, po czym jedziemy dalej wraz ze Szlakiem św. Jakuba. Na rozstaju dróg, za kamiennym krzyżem w kępie drzew, skręcamy w lewo i polną drogą po bezleśnym grzbiecie jedziemy w kierunku Granicy Ropczyckiej. Mijamy kościół i zjeżdżamy do Ropczyc. Za Sanktuarium NMP Królowej Rodzin skręcamy lekko w prawo, w ulicę Wyszyńskiego. Jedziemy do Witkowic i Borku Wielkiego. Skręcamy w prawo, mijamy pomnik grunwaldzki i wracamy do Sędziszowa ulicami Borkowską, Armii Krajowej i Kolejową. Przy kościele odbijamy w prawo i zmierzamy do ratusza.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Rynek w Sędziszowie Małopolskim – zdobi dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie prostokąta w XVII w. ratusz. Jego obecny neogotycki wygląd to efekt XIX-wiecznej przebudowy.
Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim – okazały zespół klasztorny jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Wybudowano go z fundacji Michała Potockiego w połowie XVIII w. w stylu późnobarokowym. W przyklasztornym kościele pw. św. Antoniego z Padwy mieszczą się łaskami słynące obrazy, m.in. św. Antoniego Padewskiego.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Górze Ropczyckiej – współczesna świątynia z elementami barokowymi wzniesiona w latach 1949–1951 w miejscu poprzedniej drewnianej z XVII w., która przetrwała aż do 1931 r. Wśród najcenniejszych elementów wyposażenia wnętrza jest chrzcielnica z herbem Potockich z XVII/XVIII w. Kościół znajduje się przy szlaku pielgrzymkowym Via Regia (Droga św. Jakuba).

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Ropczycach – celem pielgrzymek jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Królowej Rodzin pochodząca prawdopodobnie z I połowy XV w. Znajduje się ona w późnobarokowym jednonawowym kościele z lat 1721–1738.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Świnia Góra nowy szlak

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 60,95 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 173 m
  • Suma podjazdów: 1 441 m
  • Suma zjazdów: 1 455 m

Jedrula77 poleca trasę rowerzystom ze Staszowa

Skarżysko - Kilińskiego - Rezerwat Dalejów - Świnia Góra - Kopcie - Suchedniów - Skarżysko ..................................................................................................................................................................................................................................................................
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: G. Świętokrzyskie - Rodzinny Szlak Rowerowy "Czarujące Widoki"

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 26,06 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 38 min.
  • Przewyższenia: 138 m
  • Suma podjazdów: 440 m
  • Suma zjazdów: 438 m

Rowerzystom ze Staszowa trasę poleca Aleszprycha.pl

Rodzinny Szlak Rowerowy "Czarujące widoki" to trasa o długości 27 km. Nawierzchnia głównie asfaltowa, około 10 % to drogi w terenie. Szlak jednokierunkowy, dość łatwy, poprowadzony na pętli. Utrudnienia na trasie - podjazd z Porąbek do zabytkowej chaty w Kakoninie. Trasa po terenie odkrytym - w upalne dni wskazane nakrycie głowy i zapas napojów.

Szlak oznakowany nierównomiernie. Miejscami łatwo jechać za znakami, w innych miejscach trzeba niestety bawić się w poszukiwacza szlaku. Często brak oznakowań w miejscach ważnych, np przed skrzyżowaniami.

Pomimo niedostatecznego oznakowania szlak polecam, poprowadzony urokliwymi zakątkami. Przepiękne widoki wynagrodzą niedogodności.

Nazwa szlaku "Czarujące widoki" idealnie oddaje charakter trasy. Przemierzając drogi na zboczach Pasma Łysogórskiego, czy jadąc Doliną Kielecko-Łagowską będziemy mieli możliwość podziwiania jednych z ładniejszych widoków Gór Świętokrzyskich. Poznamy okolice Krajna, Bielin, Skorzeszyc i Górna.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o stan techniczny roweru

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto