Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto wody i ognia odbyło się w Kurozwękach (zdjęcia)

(akr)
Niezbędnym elementem Sobótki były warsztaty wicia wianków, z których chętnie korzystały nie tylko dziewczynki czy panienki, ale i mężatki. Ich dzieła wystawione były do konkursu.
Niezbędnym elementem Sobótki były warsztaty wicia wianków, z których chętnie korzystały nie tylko dziewczynki czy panienki, ale i mężatki. Ich dzieła wystawione były do konkursu. Agnieszka Kuraś
Dziewczynki w białych sukienkach, wicie wianków i puszczanie ich na wodę, zabawa na ludowo i dobre humory towarzyszyły sobótce świętojańskiej zorganizowanej w sobotę Kurozwękach. Okoliczni mieszkańcy wiedzą, że to jedna z najbardziej klimatycznych i magicznych zabaw w roku, organizowanych na terenie gminy Staszów, dlatego chętnie biorą w niej udział.

Zanim zapadł zmrok trzeba było poczynić przygotowania do zdecydowanie najbardziej niezwykłego punktu programu – marszu korowodu nad rzekę i puszczanie wianków na wodę. Jak co roku zorganizowano warsztaty wicia wianków, a panie które je prowadził z pewnością mogą zyskać już miano ekspertek w tym temacie. Szczegółowo tłumaczyły, jak wykonać wianek – symbol panieństwa. Na swoim stole miały do wyboru kwitnące kwiaty polne, ogrodowe, trawy, zioła i wiele innych roślin. Choć to symbol panieństwa, by zrobić własny wianek, a potem udać się z nim nad rzekę było chętnych wiele zarówno dziewczynek, panienek jak i mężatek. Warsztaty stały się miłym akcentem w integracji rodziny, bowiem wianki wspólnie wiły nawet trzy pokolenia żeńskie rodzin.

Całość imprezy była oprawiona muzyką ludową. Na scenie już tradycyjnie wystąpiła Lidia Jaros, Orkiestra Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka pod batutą Alicji Urbanowicz, Kapela Świętokrzyska oraz młodzież ze świetlic „Jutrzenka”. Poza konkursem na najpiękniejszy wianek rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniej ubrane „świętojańskie dziewczę”. Mogły wziąć w nim udział dziewczęta w wieku od 7 do 18 lat ubrane w białe suknie, w białe obuwie lub bose z wiankami na głowach.

Dla najmłodszych uczestników sobótki przygotowano wiele atrakcji między innymi konkursy z nagrodami, miasteczko ruchu drogowego prezentację samochodu policyjnego i pokaz gaśniczy zabytkowym wozem strażackim w wykonaniu strażaków ochotników z Kurozwęk. Sobótce tradycyjnie towarzyszyły ogólnopolskie kampanie „Postaw na rodzinę” i „Głos profilaktyki”.

Organizatorem Sobótki Świętojańskiej była Ochotnicza Straż Pożarna w Kurozwękach, współorganizatorem Świetlica Jutrzenka, a główną inicjatorką Danuta Batóg.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto