Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staszów obchodził 496. urodziny. Ze względu na pandemię koronawirusa, świętowania nie było

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Sławek Rakowski
W niedzielę, 11 kwietnia Staszów obchodził 496. rocznicę nadania praw miejskich. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa nie odbyły się żadne uroczystości związane z tak okazałymi urodzinami.

- 11 kwietnia to bardzo ważny dzień dla wszystkich mieszkańców Staszowa. Jest mi bardzo przykro, że w związku z trwającą pandemią nie mogliśmy w należyty sposób uczcić kolejnych urodzin naszego miasta- powiedział burmistrz Staszowa, Leszek Kopeć. -Już dziś przygotowujemy się do obchodów 500-lecia miasta. Każdego kolejnego roku będziemy przygotowywać dla staszowian różne wydarzenia nawiązujące do tej rocznicy. Pamiętajmy jednak, że jako społeczność każdego dnia tworzymy historię naszej małej ojczyzny. Staszów to ludzie. Życzę nam wszystkim, żebyśmy za rok wspólnie spotkali się w sercu Staszowa, na rynku i świętowali 467. urodziny naszego miasteczka- dodał burmistrz.

Trochę historii

Początki Staszowa sięgają średniowiecza. Ponoć na terenie obecnego miasta, osadnicze życie było prowadzone już w XII wieku, jednak najstarsze źródła pisanie wymieniają Staszów dopiero w 1325 roku. Nazwa miasta pochodzi od imienia Stanisław, którego zdrobniała forma brzmiała Stasz. Mówi się, że pierwszym właścicielem Staszowa był Stasz Kmiotko i to właśnie jemu miasto zawdzięcza swoją nazwę. Jedną z najważniejszych dat w historii Staszowa jest oczywiście 11 kwietnia 1525 roku. Ówczesny właściciel miasta, Hieronim Łaski, wyjednał u króla Zygmunta I Starego przywilej odbywania się jarmarków trzy razy w roku: w niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim, w dzień świętego Bartłomieja oraz w dzień świętej Urszuli. Rok później król wydał przywilej, na mocy którego mieszkańcy Staszowa uzyskali prawa do odbywania w każdy czwartek targu, co jeszcze bardziej podkreślało miejski charakter Staszowa. Dzięki tym przywilejom Staszów stał się lokalnym ośrodkiem wymiany towarowej między miastem a wsią. Na znak starań Hieronima Łaskiego o prawa miejskie dla miasta, od 1959 roku herb Staszowa nawiązuje do herbu szlacheckiego Korab, którym posługiwał się Łaski.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto