Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy ze Staszowa wzięli udział w programie "Zasłużeni dla Polski". Rozmawiali o bitwach toczonych przez Legiony Polskie [ZDJECIA]

Jan Mazanka
Seniorzy z zaciekawieniem słuchali wystąpienia starszego inspektora Związku Strzeleckiego w Kielcach Antoniego Nowaka
Seniorzy z zaciekawieniem słuchali wystąpienia starszego inspektora Związku Strzeleckiego w Kielcach Antoniego Nowaka Jan Mazanka
We wtorek, 25 lutego seniorzy ze Staszowa spotkali się ze starszym inspektorem Związku Strzeleckiego z Kielc Antonim Nowakiem, który opowiedział im o bitwie pod Kostiuchnówką Legionów Polskich, stoczonej w lipcu 1916 roku, z wojskami Imperium Rosyjskiego.

Spotkanie, było kontynuacją ubiegłorocznej współpracy Staszowskiego Klubu Seniora ,,Radość Życia” ze Starostwem Powiatowym w Staszowie, jaka została nawiązana przy okazji realizacji projektu ,,Zasłużeni dla Polski”. Antoni Nowak zaczął swoje wystąpienie od opisu tworzenia Legionów, począwszy od wymarszu z Oleandrów 1. Kompanii Kadrowej. W dalszej części przemowy skoncentrował się przede wszystkim na szczegółowym opisie 3-dniowej bitwy pod Kostiuchnówką na Wołyniu, najkrwawszego boju, jaki formacje polskie stoczyły w całym okresie I wojny światowej. Podczas spotkania wyświetlono również prezentację multimedialną, przygotowaną zawierającą między innymi zdjęcia archiwalne z lat I i II wojny światowej. Seniorzy mogli również posłuchać o obchodach stulecia wspomnianej bitwy oraz o akcjach porządkujących cmentarze polskie na Wołyniu, w których udział brał starszy inspektor Antoni Nowak. Wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Bitwa pod Kostiuchnówką

Bitwa pod Kostiuchnówką rozegrała się w dniach 4-6 lipca w 1916 roku. Legiony Polskie zatrzymały natarcie XLVI Rosyjskiego Korpusu Armijnego, prowadzone w ramach ofensywy generała Brusiłowa. Pomimo panicznej ucieczki wojsk węgierskich na prawym skrzydle, Polacy w liczbie 5500 nie dopuścili do przerwania frontu, wytrzymując kilkakrotnie ponawiany atak 100. rosyjskiej Dywizji Piechoty, która liczyła 13000 żołnierzy. Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, a zwłaszcza jej 5 pułk piechoty, którego straty bojowe przekroczyły 50%. Bitwa zakończyła się wycofaniem armii austro-węgierskiej. Mimo to armia monarchii habsburskiej za sprawą polskich Legionów odniosła niezwykle ważny sukces strategiczny, zapobiegając przełamaniu frontu mogącemu spowodować całkowitą jego dezorganizację na tym odcinku, a w dalszej perspektywie nawet powrót do działań wojennych na terenie Kongresówki. Polskie straty wyniosły 2000 żołnierzy poległych bądź rannych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto