Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 w Bazie Staszowskiego Wolontariatu. Jak wyglądał?

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Jednym z działań Bazy Staszowskiego Wolontariatu w 2022 roku był ekologiczny happening, który przeszedł ulicami miasta
Jednym z działań Bazy Staszowskiego Wolontariatu w 2022 roku był ekologiczny happening, który przeszedł ulicami miasta
W 2022 roku wolontariusze z Bazy Staszowskiego Wolontariatu mieli wiele pracy. Realizowali ciekawe projekty oraz pomogli dużej liczbie osób. Sprawdźcie, jak wyglądało ostanie 12 miesięcy ich pracy.

Rok 2022 w Bazie Staszowskiego Wolontariatu

2022 roku minął u staszowskich wolontariuszy pod hasłem „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”. Czas pandemii nie był przeszkodą dla wolontariuszy. Spotykali się z trenerem, instruktorem, koordynatorem w formie on-line, aby dalej pracować nad swoimi „małymi projektami”. Kiedy obostrzenia minęły wrócili do swojej siedziby, czyli Bazy Staszowskiego Wolontariatu. Ćwiczenia integracyjne połączone z pracami projektowymi sprawiały wolontariuszom wiele radości. Uczestnicy projektu podnosili swoje kompetencje oraz nabywali umiejętności związanych z podejmowaniem i organizowaniem inicjatyw społecznych. Efektem ich wspólnej pracy, do której zapraszali także kolegów ze swoich szkół, były przygotowane i zrealizowane projekty dla mieszkańców Staszowa.

Wśród projektów warto wymienić chociażby ten zrealizowany przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie, którzy na ternie miasta sadzili drzewa oraz przyczynili się do powstania około 30 nowych budek łęgowych dla ptaków.

Ciekawy był również "Dzień Zdrowego Ducha", który odbył się dzięki wolontariuszom z Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Jana Pawła II w Staszowie. Głównym punktem „Dnia Zdrowego Ducha” było spotkanie młodzieży z Marcinem Prusem wielokrotnym reprezentantem Polski w piłce siatkowej, aktualnie trenerem mentalnym, pedagogiem i psychologiem sportu, który zaprezentował swój autorski program motywacyjny. Jego celem było wzmocnienie u młodych ludzi poczucia własnej wartości oraz jednocześnie osłabienie czynników ryzyka, mających wpływ na przyszłe postawy aspołeczne. Były siatkarz opierając się na własnych doświadczeniach przekonywał młodzież, że warto stawiać sobie cele, pokonywać trudności i dążyć do ich realizacji. Podkreślał rolę szacunku do drugiego człowieka, umiejętności pokonywania zniechęcenia i radzenia sobie z chwilowymi porażkami.

W jeden z projektów zaangażowali się również wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Zorganizowali oni w Staszowie ekologiczny marsz, który zachęcał do poruszania się po mieście rowerem w celu zapobieganiu smogowi.

W okresach między projektami wolontariusze podejmowali działania pomocowe. Aktywnie włączali się w akcje charytatywne jak „Pomoc dla Ukrainy”, czy zbiórki środków finansowych na leczenie kolegów. Z wielkim zapałem, wspólnie ze stypendystami Lokalnego Programu Stypendialnego Korab, uczestniczyli w „Akcji z Jajem” i „Piernikowym malowaniu”. Miniony rok był dla wolontariuszy bardzo ciekawy. Młodzież zdobyła nowe kompetencje oraz pierwsze doświadczenia związane z w realizacją własnych przedsięwzięć. Kolejne projekty wolontariuszy będą realizowane już w pierwszym półroczu 2023 roku.

Projekt „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie” został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Tak wyglądał 2022 roku w Bazie Staszowskiego Wolontariatu:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto