Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2016 w powiecie staszowskim o firmie, planach i rodzinie

akr
Karol Dytkowski Człowiek Roku 2016
Karol Dytkowski Człowiek Roku 2016 Dawid Łukasik
Karol Dytkowski - prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” został Człowiekiem Roku 2016 w powiecie staszowskim. Poznajmy go bliżej.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Co może pan powiedzieć o firmie. Jak podsumuje pan miniony rok? Ilu pracowników zatrudnia obecnie firma?

Dla Siarkopolu rok 2016 był trudnym i jednocześnie przełomowym na przestrzeni kliku ostatnich lat. Zarząd dokonał wielu zmian organizacyjnych i związanych z nimi zmian personalnych, w znaczącym stopniu odmłodzono kadrę kierowniczą. Spadki cen siarki na świecie spowodowały podjęcie szybkich i skutecznych decyzji optymalizujących funkcjonowanie spółki. Między innymi nastąpiła reorganizacja struktury organizacyjnej w Kopalni Osiek, która wpłynęła na zwiększenie wydobycia siarki oraz przyspieszono prace nad uruchomieniem nowych złóż siarki. W Zakładzie Chemicznym rozpoczęliśmy prace inwestycyjne i modernizacyjne dotyczące produkcji siarki nierozpuszczalnej, które bardzo szybko przełożyły się na poprawę wydajności i jakości produkowanej siarki. Wprowadziliśmy też proces wieloetapowych negocjacji i optymalizacji zakupów z naszymi dostawcami, który przynosi nam duże oszczędności finansowe. Uruchomiliśmy działania mające na celu dynamiczny rozwój Zakładu Kolejowego. Mam tu na myśli uruchomienie bocznicy szerokotorowej LHS, plany budowy bazy przeładunkowej i hali remontów wagonów i cystern. Projekt ten wpisuje się w ideę Nowego Jedwabnego Szlaku. Zatrudnienie obecnie wynosi 750 osób.

Jakie są plany firmy? Jakie produkty ma w tej chwili w ofercie? Czy będzie wprowadzała nowe produkty? Czy jest plan zwiększenia zatrudnienia?

W planach firmy na kolejne lata jest wprowadzenie i rozszerzenie naszego asortymentu produktów na bazie siarki. Prowadzimy intensywne badania rozwojowe i laboratoryjne nad wdrożeniem do produkcji dwóch nowych innowacyjnych produktów chemicznych. Pierwsze próbki są na etapie akceptacji jakościowej u potencjalnych odbiorców. Obecnie w ofercie posiadamy: siarkę płynną, siarkę granulowaną, siarkę pastylkowaną, siarkę nierozpuszczalną, siarkę mieloną, siarkę płatkowaną.
Zarząd stawia na szeroko rozumiany rozwój wszystkich kierunków działalności „Siarkopolu”, to znaczy Zakładu Górniczego, Zakładu Chemicznego i Zakładu Kolejowego, co w przyszłości znacznie wpłynie na stabilizację firmy i wzrost zatrudnienia pracowników.

Firma angażuje się w wiele akcji. Jest między innymi fundatorem kosztownego sprzętu dla Szpitala Powiatowego w Staszowie, sponsoruje Klub Sportowy Olimpia Pogoń Staszów podejmuje wiele innych działań. Dlaczego firma tak chętnie działa na tym polu?

Proces Strategii Komunikacji i Marketingu w spółce Grupa Azoty „Siarkopol” S.A. odbywa się zgodnie z określonymi celami strategicznymi Grupy Azoty, która stale promuje się i umacnia swoją markę angażując się w pomoc różnym lokalnym instytucjom pożytku publicznego, fundacjom oraz biorąc udział w programach stypendialnych, imprezach edukacyjnych i akcjach charytatywnych.

Czy zdradzi nam pań coś z życia osobistego? Czy ma pan żonę, czym się zajmuje? Czy ma pan dzieci, co robią, czy macie jakieś wspólne zainteresowania?

Mam 46 lat, żona Agnieszka jest nauczycielem języka angielskiego, córka Natalia kończy gimnazjum, syn Bartosz uczęszcza do szkoły podstawowej. Nie będę tu oryginalny, lubimy spędzać ze sobą czas i nigdy się nie nudzimy w swoim towarzystwie.

Co pan robi w czasie wolnym, jak odpoczywa?

Wolny czas, którego jest niewiele z racji pełnionych obowiązków poza rodziną poświęcam wielkiej mojej pasji jaką jest wędkarstwo. Lubię też spędzać czas przy brydżowym stoliku.

Co do tej pory było dla pana największym wyzwaniem w życiu?

Do tej pory największym wyzwaniem dla mnie był czas spędzony z moimi dziećmi, kiedy były niemowlakami, mam tu na myśli przewijanie, kąpiele i wszystkie zabawy mające na celu powstrzymanie płaczu bądź położenie do snu.

Czym jest dla pana tytuł Człowieka Roku w powiecie staszowskim?

Tytuł Człowieka Roku w powiecie staszowskim jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ale też dużym zobowiązaniem, ponieważ jako Prezes największego pracodawcy w regionie mam poczucie odpowiedzialności za utrzymanie firmy na co najmniej dotychczasowym poziomie. Wiąże się to z ciężką pracą nad zwiększeniem wydobycia siarki, zwiększeniem produkcji, wprowadzeniem nowych produktów, czy też uruchomieniem nowych projektów pozwalających zwiększać rentowność firmy i dających nowe miejsca pracy. Nadal dużą uwagę będę poświęcał wspieraniu wszelkiego rodzaju inicjatyw mających wpływ na rozwój społeczności lokalnej.

Czy jest jakiś cel, wyzwanie, które chciałby pan osiągnąć?

Bardzo lubię wyzwania, nie boję się ryzyka oczywiście w granicach rozsądku, cele wyznaczam sobie na bieżąco. To wszystko, szczegóły ściśle tajne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto