Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody XVI Światowego Dnia Poezji w Staszowie

Agnieszka Kuraś
W piątkowy wieczór w Staszowskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości związane z obchodami XVI Światowego Dnia Poezji.

Podczas tegorocznej edycji tego wydarzenia w Staszowie gościli poeci z Grecji, Węgier, Niemiec i Polski. Wstęp na spotkanie z poezją był bezpłatny.

Piękny występ poetycki młodzieży

Obchody podzielone zostały na dwie odsłony. W pierwszej części wydarzenia wystąpili członkowie klubu piosenki „Rytm” Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz z sekcji teatralnej prowadzonej przez Ośrodek Kultury.

Młodzież zaprezentowała wybrane utwory poetyckie gości. Zarówno publiczność, jak i sami poeci byli pod ogromnym wrażeniem występu. Chwalili wykonanie oraz talent młodych ludzi. Występ dostarczył słuchaczom wielu emocji.

- Gdyby nie poeci, artyści, wokaliści nasze życie byłoby nudne, byśmy oszaleli. Zwłaszcza w soboty i niedziele, kiedy trzeba gotować, odsypiać wszystko. Tak by się nie dało być. Po tym śpiewie odmłodnieliśmy. Zwłaszcza ja, a myślę że inni też. Dziękuję za ten dzisiejszy występ – mówił po pierwszej części spotkania Aleksander Nawrocki organizator Światowych Dni Poezji, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, wydawca, autor 20 książek wydanych za granicą.

Zwieńczeniem poetycko-muzycznego występu młodzieży był występ Andrzeja Zagdańskiego solisty Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Dobrze jest być poetą ...

W drugiej części spotkania fragmenty poezji zaprezentowali sami poeci, a w Staszowie gościli: Liza Wrachopulu i Sokratis Melissaratos z Grecji, György Mandics i Gizella Csisztay z Węgier, Peter Gehrisch z Niemiec oraz Polacy: Paweł Krupka, Barbara Jurkowska, Aleksander Nawrocki i Benedykt Kozieł.
Podczas kilkugodzinnego spotkania znalazło się także miejsce na dyskusje, rozmowy, wspominki.

- Państwo wiedzą po co są Światowe Dni Poezji UNESCO, bo słowem można zabić, ale słowem można i zbawić. Jeden z poetów powiedział dobrze jest być poetą naprawdę, wtedy otwierają się tajemnice i zapraszają do rozmowy. Hasłem wszystkich Dni Poezji jest „Słowo drogą do człowieka” – opowiadał poeta Aleksander Nawrocki.

Na obchody Światowego Dnia Poezji do Staszowa przyjechali poeci:
Liza Wrachopulu (Grecja) – poetka, eseistka i reżyserka teatralna z Salonik. Spędziła życie w podróżach, pracując głównie jako nauczycielka. Rozwija twórczo ludowe tradycje lalkarskie. Jest autorką wielu zbiorów poezji, szkiców i słuchowisk radiowych.

Sokratis Melissaratos (Grecja) – poeta z Etolii, osiadły w Atenach, z zawodu inżynier. Tworzy głównie obszerne kompozycje poetyckie, wydawane w formie książkowej. Jedna z nich, „Głos Natury” otrzymała I nagrodę Stowarzyszenia Literatów Greckich w 2011 roku, a jej polskie wydanie w przekładzie Joanny Nahorskiej zostało przygotowane na Światowy Dzień Poezji.

Peter Gehrisch (Niemcy) – poeta, eseista, tłumacz literatury polskiej. Od 1983 roku publikuje eseje, recenzje i wiersze w dziennikach prasowych, czasopismach, katalogach i antologiach. Inicjator Dni Literatury Polsko-Niemieckiej w Dreźnie, mających miejsce w latach 1993 i 1996. W roku 1996 zapoczątkował publikację czasopisma literatury i sztuki OSTRAGEHEGE, której był redaktorem naczelnym w latach 1999 – 2006.

György Mandics (Węgry) – poeta, naukowiec, znawca pisma runicznego.

Gizella Csisztay (Węgry) – literaturoznawca, wykładowca języka węgierskiego, tłumaczka, autorka książek poruszających temat wspólnej historii Polski i Węgier.

Paweł Krupka (Polska) – poeta, tłumacz, dyplomata.

Barbara Jurkowska (Polska) – redaktor wydań kolejnych numerów poezji dzisiaj, poetka, tłumacz, fotograf, grafik. Współorganizator poetyckich świąt: Światowego Dnia Poezji, Festiwalu Poezji Słowiańskiej.

Aleksander Nawrocki (Polska) – członek ZAiKS-u. Poeta, prozaik, eseista, tłumacz, wydawca, autor 20 książek wydanych za granicą, laureat 25 zagranicznych nagród, odznaczony przez 4 prezydentów: polskiego, czeskiego, węgierskiego i jakuckiego. Od 2001r. na wniosek UNESCO organizator Światowych Dni Poezji oraz od 2008 r. Festiwali Poezji Słowiańskiej.

Benedykt Kozieł (Polska) – poeta, współpracownik lokalnych pism społeczno-kulturalnych, animator kultury; jako poeta debiutował w 1981 r. W okresie studiów był współzałożycielem grup literackich Rozstaje i Łuczywo. Wiersze publikował w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, kilkunastu wydawnictwach zbiorowych oraz Polskim Radiu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto